- Home
- »
- Our Products
- »
- Pharmaceutical Tablets
Pharmaceutical Tablets
Our range of products include ceftazidime avibactam powder, paracetamol infusion ip, paracetamol injection ip, tobramycin, l alanyl l glutamine injection and 300 mg tobramycin injection.
Ceftazidime Avibactam Powder
Product Price: Rs 950 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Zavicefta |
| Pack Size | 1 vial |
| Strength | 2 g/ 0.5 gm |
| Route of Administration | IV |
| Packaging Type | Vial |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Shelf life | 24 months |
| Form | Injection |
| Item Name | Avithem |
Ceftazidime Avibactam Powder is a powerful antibiotic combination designed to combat a wide range of bacterial infections, particularly those resistant to other treatments. This innovative formulation enhances the efficacy of Ceftazidime by pairing it with Avibactam, a beta-lactamase inhibitor, ensuring optimal performance against challenging pathogens. Ideal for healthcare professionals seeking reliable solutions for serious infections, this product offers a critical tool in the fight against antibiotic resistance, promoting better patient outcomes and faster recovery times.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Paracetamol Infusion Ip
Product Price: Rs 483 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Pack Size | 100 ml |
| Strength | 1000mg/100ml |
| Pack Type | Bottle |
| Drug Composition | Paracetamol 1000mg |
| Brand | PARACIN IV |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Paracetamol Injection IP
Product Price: Rs 485 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Strength | 100mg |
| Pack Size | 100 ml |
| Pack Type | Vial |
| Drug Composition | Paracetamol 100mg |
| Shelf Life | 36 Months |
| Usage/Application | Treat Pain and Reduce Fever |
| Prescription/Non-Prescription | Prescription |
| Also Gives | PCD Pharma Franchise |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Tobramycin
Product Price: Rs 650 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Pack Size | 10 ml |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Retino |
| Usage/Application | Eye Drop |
| Dosage Form | Cream |
| Product Type | API |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
L Alanyl L Glutamine Injection
Product Price: Rs 1,813 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Form | Powder |
| Packaging Size | 1*10 Tablets |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | GLUTATAHENZ IV |
| Manufacturer | La Renon |
| Grade | Chemical Grade |
| Usage/Application | Clinic |
| Physical Form | Liquid |
| Shelf Life | 3 Months |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
300 mg Tobramycin Injection
Product Price: Rs 300 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Dose/Strength | 80 mg |
| Packaging Type | Glass Ampoules |
| Packaging Size | 30 ml |
| Form | Injection |
| Shelf life | 36 months |
| Manufactured by | Alniche |
| Medicine brand | Altoba अटोवा |
| Medicine form | Inhalation solution |
| Medicine name | Tobramycin inhalation solution |
| Packaging size | 1×3 ml |
| Packaging type | Ampoule |
| Warning | Not to be sold by retailer with out the consultation of registered medical practitioner |
Additional Information:
- Delivery Time: MAXIMUM 48 HOURS
Yes! I am InterestedRequest A Callback