- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Imualfa Injection
Imualfa Injection
Leading Wholesaler of 1.6 thymosin alpha, 1.6mg imualfa antibiotics, 1.6 mg imualfa, 1.6 thymosin alpha in tamilnadu and 1.6 immunicim alpha from Tiruchirappalli.
1.6 Thymosin Alpha
Product Price: Rs 1,450 / BoxGet Best Price
Product Details:
| Strength | 1.6 mg |
| Pack Size | 1 Vial |
| Brand | Gufic |
| Composition | Thymosin Alpha 1.6 mg + Sterile Water 1 ml |
| Route Of Administration | IV |
| Shelf Life | 12 months |
| Packaging Type | Box |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.6mg imualfa Antibiotics
Product Price: Rs 1,450 / VialGet Best Price
Minimum Order Quantity: 4 Vial
Product Details:
| Strength | 1.6 mg |
| Brand | THYMOSIN ALPHA INJECTION |
| Composition | Thymosin Alpha 1.6 mg + Sterile Water 1 ml |
| Packaging Type | Vial |
| Manufacturer | GUFIC |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Packaging Details: COMBINED PACK
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.6 mg Imualfa
Product Price: Rs 1,450 / BoxGet Best Price
Product Details:
| Strength | 1.6 mg |
| Composition | Thymosin Alpha 1.6 mg + Sterile Water 1 ml |
| Packaging Type | Box |
It acts as an immunomodulator, enhancing the body's defense mechanisms against infections and sometimes used in combination therapy for cancer or AIDS.
This medication is intended for subcutaneous injection, generally administered under the supervision of a healthcare professional.
Common side effects include injection site reactions (pain/redness), joint pain, and skin rash.
It is stored between 2°C–8°C, and it is not intended for self-administration or for use by individuals with known hypersensitivity to the components
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.6 Thymosin Alpha in tamilnadu
Product Price: Rs 1,450 / BoxGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Box
Product Details:
| Strength | 1.6 mg |
| Pack Size | 1 Vial |
| Brand | Cipla |
| Composition | Thymosin Alpha 1.6 mg + Sterile Water 1 ml |
| Route Of Administration | IV |
Immunocin Alpha / Immunocin Alpha Plus 1.6 mg Injection is a prescription immune-modulating peptide injection whose active ingredient is Thymosin α-1 (Thymosin Alpha 1) — a synthetic immune regulatory peptide.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.6 Immunicim alpha
Product Price: Rs 1,450 / VialGet Best Price
Product Details:
| Strength | 1.6 mg |
| Pack Size | 1.6mg |
| Brand | Guficin |
| Composition | Thymosin alpha injection |
Yes! I am InterestedRequest A Callback