- Home
- »
- Our Products
- »
- Cardiac Drugs
Cardiac Drugs
Wholesaler of a wide range of products which include renocrit 10000 iu injection, lmwx 40mg injection, lomocare 300 mg, lomocare pen 300 mg, 500mg ferric carboxymaltose injection and renocel 10000 iu injection.
Renocrit 10000 Iu Injection
Product Price: Rs 310 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Strength | 10000 IU |
| Dose Form | Vial |
| Brand | Renocrit |
| Molecule | Epoetin Alfa |
| Pack Size | Single PFS |
| Manufacturer | Zydus |
| Route | IV |
| Indication | Dialysis Anaemia |
| Storage | 2–8°C |
Erythropoietin 10000
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Lmwx 40mg Injection
Product Price: Rs 115 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Strength | 40 mg/0.4 ml |
| Brand | Lmwx 40 |
| Form | Injection |
| Volume | 0.4 ml |
| Salt Type | Enoxaparin sodium |
| Pack Size | 10 syringes |
| Packaging Type | Pre filled syringe |
| Route of Administration | SC |
| Storage Temperature | Room temp |
Lmwx 40
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Lomocare 300 Mg
Product Price: Rs 950 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Strength | 300 mg/3 ml |
| Brand | Enoxaparin |
| Form | Cartridge |
| Volume | 3 ml |
| Salt Type | Enoxaparin sodium |
| Pack Size | 1 syringe |
| Packaging Type | Pre filled syringe |
| Route of Administration | SC |
| Storage Temperature | 2–8°C |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Lomocare Pen 300 Mg
Product Price: Rs 950 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Strength | 300 mg/3 ml |
| Brand | Enoxaparin |
| Form | Cartridge |
| Volume | 3 ml |
| Salt Type | Enoxaparin sodium |
| Pack Size | 1 syringe |
| Packaging Type | Pre filled syringe |
| Route of Administration | IV bolus |
| Storage Temperature | 2–8°C |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
500mg Ferric Carboxymaltose Injection
Product Price: Rs 520 / VialGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Vial
Product Details:
| Strength | 500 mg |
| Brand | Ferric Carboxymaltose |
| Packaging Type | Vial |
| Brand Name | Ferric carboxmaltose injection |
| Manufacturer | Bdr manufacturer |
| Country of Origin | Made in India |
Ferric carboxmaltose injectionFerric Carboxymaltose is a parenteral iron preparation used to rapidly treat iron-deficiency anemia (IDA) when oral iron is ineffective or unsuitable.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Renocel 10000 Iu Injection
Product Price: Rs 398 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Strength | 10000 IU |
| Dose Form | Vial |
| Brand | Renocel 10k |
| Composition | Erythropoietin 10k |
Erythropoietin injection 10 kErythropoietin (often abbreviated EPO) is a hematopoietic growth factor used to stimulate red blood cell production.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ferric Carboxymaltose Injection
Product Price: Rs 520 / VialGet Best Price
Product Details:
| Strength | 500 mg |
| Brand Name | Ferric carboxmaltose injection |
| Manufacturer | Bdr |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Renocrit 4000 Iu Injection
Product Price: Rs 150 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Strength | 4000 IU |
| Dose Form | Vial |
| Brand | Renocrit |
| Manufacturer | Zydus |
Erythropoietin 4 k
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Renocrit 4000 Iu Injection
Product Price: Rs 155 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Strength | 4000 IU |
| Dose Form | Vial |
| Brand | Renocrit |
| Pack Size | Single PFS |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Lomocare 300
Product Price: Rs 950 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Strength | 300 mg/3 ml |
| Brand | Lomocare |
| Form | Cartridge |
| Volume | 3 ml |
| Salt Type | Enoxaparin sodium |
| Pack Size | 1 syringe |
| Packaging Type | Pre filled syringe |
| Storage Temperature | 2–8°C |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Enoxaparin Injection 40mg
Product Price: Rs 145 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Strength | 40 mg |
| Pack Size | 0.4 ml |
| Pack Type | Vial |
| Brand Name | Lomocare |
| Manufacturer | Gufic |
| Prescription/ Non Prescription | Prescription |
| Also Gives | PCD Pharma Franchise |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Erythropoietin Injection
Product Price: Rs 160 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Strength | 4000 IU |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Brand | Renocel 4000 |
| Composition | Erythropoietin 4 k |
Erythropoietin injection
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cresp 40 Injection
Product Price: Rs 950 / BoxGet Best Price
Product Details:
| Brand | Cresp |
| Pack Size | Single PFS |
| Strength | 40 mcg |
| Indication | CKD Anaemia |
| Route | IV |
| Storage | 2–8°C |
| Volume | 0.4 mL |
| Molecule | Darbepoetin Alfa |
| Dose Form | Vial |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Heparin Injection
Product Price: Rs 190 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Details:
| Strength | 1000 IU |
| Packaging Size | 5 ml |
| Packaging Type | Injection |
| Drug Type | Anticoagulant Drug |
| Prescription/ Non Prescription | Prescription |
| Usage | Treatment and prevention of blood clots |
Heparin injection
Yes! I am InterestedRequest A Callback